اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

اعتراض دانشجویان اصلاح‌طلب خوزستان به لغو سخنرانی کیانوش‌راد

1395/8/28

مجمع تشکل های دانشجویی اصلاح طلب استان خوزستان درباره ی لغو برنامه‌ ی سخنرانی محمد کیانوش راد در دانشگاه شهید چمران اهواز با موضوع بازخوانی اندیشه‌های امام خمینی ره، بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:

این برنامه علی‌رغم صدور مجوز لازم از طرف هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه شهید چمران، به دستور و فشار نهادهای خارج از دانشگاه و شورای تامین استان لغو شد؛ لغو برنامه‌ای که از طرف دانشگاه دارای مجوز می‌باشد، توسط نهادی خارج از دانشگاه عملا استقلال دانشگاه را زیر سؤال برده است.

بدون شک ادامه ی چنین اعمال مداخله جویانه و لغو برنامه‌های مجوزدار تشکل‌های منتقد و پرسشگر، زنگ خطر را برای بسته‌تر شدن و امنیتی‌تر شدن دانشگاه ها به صدا در خواهد آورد که نشان دهنده‌ی ضعف برخی مسوولین دانشگاه ها‌، استان و کشور ست که همواره تا زمانی خود را پاسدار قانون و آزادی می دانند و از فعالیت تشکل های اصلاح طلب و تحول خواه پشتیبانی می کنند که کوچکترین خطری متوجه صندلی‌هایشان نیست. آیا منطقی‌ است که با تشکل‌های دانشجویی سلیقه‌ای و تبعیض‌آمیز برخورد شود و راه فعالیت را برای تشکل‌های اصلاح‌طلب و تحول‌خواه، تا این‌حد دشوار و پرپیچ ‌و خم کنند؟

لغو برنامه‌ای دانشجویی با چنین موضوعی، با تلاش گروه‌های خارج از دانشگاه، نشان می‌دهد که مدعیان پیرو راه امام “ره” تحمل شنیدن اندیشه‌های راستین امام “ره” را ندارند.

اگر نهادهای مداخله‌جو در امور دانشگاهی به‌ دلیل ترس از بر‌هم زدن امنیت یک مراسم ساده‌ی دانشجویی توسط افرادی مشخص، که بارها اقدام به تخریب اموال عمومی و برهم زدن مراسم و سخنرانی‌ها کرده‌اند، تصمیم به لغو این برنامه به هر شکل ممکن گرفتند، آیا بهتر نیست به جای لغو کردن مراسم، به فکر بالابردن توانایی خود در برقراری امنیت یک برنامه‌ی کوچک دانشجویی باشند؟! که اگر چنین روندی ادامه پیدا کند، متحجران راه را برای اعمال فراقانونی و غیرقانونی، تخریب اموال و هتک حرمت شخصیت های منتقد بازتر دیده و از “قانون” چیزی جز نام مبارکش باقی نخواهد ماند.

لذا تشکل های دانشجویی اصلاح طلب استان خوزستان این اعمال را محکوم می کنند و به مسوولان دانشگاهی هشدار می‌دهند که اگر از تداوم چنین وضعیتی جلوگیری نکنند و از استقلال دانشگاه پاسداری نکنند، قانون‌گریزی بر فضای دانشگاه حاکم خواهد شد. همچنین این گونه اعمال مداخله‌جویانه را از طرف نهادهای خارج از دانشگاه، محکوم می کنند و از آنها می‌خواهند که از آزادی بیان و اندیشه، که از آرمان های راستین انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار آن، امام خمینی “ره” بوده است پاسداری کنند و به جای لغو برنامه‌ای با عنوان و مضمون کاملا موجه، نسبت به تأمین امنیت برنامه‌ها اقدام کنند.

در آخر، فعالین دانشجویی بایستی در نظر داشته باشند که این اعمال ممکن‌ است منجر به یأس و ناامیدی برخی دانشجویان عدالت‌خواه و آزادی‌خواه شود، لذا ضمن آگاه کردن دانشجویان فرهیخته و خوش‌فکر از این مسائل، آنها را به ایستادن و ادامه دادن تا رسیدن به اهداف والای انسانی و اسلامی دعوت و از شعله های امید، در سینه‌های خود نگه‌داری ‌کنیم، چرا که امید بذر هویت ماست.

انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز
تشکل اسلامی فرارو دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول
انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه شهید چمران اهواز
تشکل اسلامی آزاداندیشی دانشگاه رامین اهواز
تشکل اسلامی انصار الزهرا دانشگاه آزاد دزفول

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.